INTERNATIONAL
420 CLASS
OPEN WORLD CHAMPIONSHIP
Marina di
Ravenna 19-27 july 2001
RACE NO. 6
RESULTS RACE NR. 6 - CLASS: OPEN
day: 26-07-01 - start time: 13:22
*** OFFICIAL ***
---------------------------------------------------------------------
RNK SAIL NUMB. POINTS CREW
---------------------------------------------------------------------
1 ITA-50082 1 BERTONE FRANCESCO - PQSQUALE LORENZO
2 FRA-50561 2 PLOUMIS CHARLIE - LAGRAVIERE ROBIN
3 AUS-49831 3 CHEW MATTHEW - SEYMOUR JAMES
4 AUS-49830 4 GORDON TRENT - THOMSON WILL
5 ITA-50332 5 SANGIORGI MATTEO - PINZA ANTONIO
6 USA-224 6 ANDERSON MITTERLIN MICHAEL - BIEHL GRAHAM
7 POR-50051 7 CUNHA PEDRO - NEVES FAUSTO
8 ARG-50480 8 ZAPPACOSTA JUAN - MELEGHY NICOLAS
9 ARG-50482 9 DOVAL JOAQUIN - FOX ANDRES
10 ARG-50478 10 LUPO JUAN PABLO - SANS MARTIN I.
11 FRA-50238 11 D'ORTOLI JULIEN - PAREY YANN
12 AUS-48724 12 GARNAUT ADAM - WILMOT NATHAN
13 MYA-49006 13 MYIN THU AUNG - HTUT KAUNG MYAT
14 ITA-50340 14 ZAETTA MARIO - CERVELLIERI SALVATORE
15 GBR-49720 15 ASHER NIC - DAVIES PAUL
16 IRL-49683 16 MITTON SPENCER ED. - FRANCK RICHARD
17 FRA-50129 17 VIGNA GUILLAUME - GATTI THIBAULT
18 ITA-49951 18 CATTA GIORGIO - CATTA DANIELE
19 ITA-50080 19 PIERI MARCO - ZUFFA NICOLO'
20 ITA-50352 20 STIAVETTI RICCARDO - PALILLO GIACOMO
21 KOR-50513 21 JONG WOO PARK - DONG WOO LEE
22 ITA-50354 22 CAVALLINI MARCO - BORTOTT ALBERTO
23 GER-50151 23 LOWEG CHRISTINA - LOWEG FLORIAN
24 ITA-50142 24 PRESSICH MATTIA - DE GAVARDO GIACOMO
25 ARG-49921 25 GWOZDZ FERNANDO - MAGGI GENARO
26 GBR-49199 26 WILLIS MYLES - WILLIS ELLIOT
27 ITA-50585 27 DANTI BENEDETTA - GREGGIO FRANCESCO
28 ISR-47136 28 BOTA ADAM - GONEN OMRI
29 BEL-50214 29 SPINNEWYN ARALT - SPINNEWYN SIGRUN
30 GRE-49796 30 MILIONIS NIKOS - MILIONIS TASOS
31 ITA-50456 31 MAZZOTTI MICHELE - MAZZOTTI GIULIA
32 GBR-49542 32 MARTIN IAN - FITZJOHN-SYKES LAURIE
33 FRA-49709 33 HORELLOU DAMIEN - HORELLOU ANTOINE
34 GER-50392 34 HAUPTMANN MARTIN - SCHMOLDT STEFAN
35 GER-49876 35 SPILLMANN TOBIAS - LAUTENSCHLAGER FLORIAN
36 FRA-49060 36 BARBARIN JOHAN - TENCONI MARTIN
37 ESP-49528 37 MEDINA RUIZ - CEREZO RUIZ JUAN MANOLO
38 MYA-49043 38 MOE MYINT PHONE KYAW - MOE MYINT SITHU
39 GER-50252 39 DAISENBERGER MICHI - DAISENBERGER MAXIMILIAN
40 USA-222 40 TYBOR FRANK - BOYD JEFFREY
41 GRE-49601 41 VASILAS GEORGE - MITAKIS VANGELIS
42 FRA-49875 42 DREANO RONAN - MARTIN DOROTHEE
43 POR-49914 43 LEITE NUNO - AMADOR DIOGO
44 ISR-50067 44 YANIV NOSHE - COHEN OFER
45 FRA-50353 45 HARDY ADRIEN - DEGUINE DAVID
46 SWE-50570 46 ERICSSON MAGDALENA - ERICSSON FREDRIK
47 ITA-50446 47 CARMAGNANI EMILIO - ROVIDA MARCELLO
48 AUS-49306 48 PADGETT MARK - CUBIT TIM
49 GER-49538 49 VOSE FRANK - FELSCH SEBASTIAN
50 ESP-50193 50 DOMINGUEZ GARCIA A. - RAFAEL MANUEL Z.
51 ESP-49829 51 ZALUIDE LOPEZ I. - ZALVIDE LOPEZ A.
52 BEL-50448 52 BASTIEN MEUR - BARBER PIERRE PAUL
53 ESP-50167 53 GONZALES GONZALES P. - DEL CASTILLO OL.N. A.
54 IRL-49809 54 O'REILLY DAIRE - SWEENEY DAVID
55 POR-50460 55 LEAL FARIA MIGUEL - OLIVEIRA MARIA JOAO
56 ESP-49751 56 BORET FULLANA M. - ARMENANZAS QUIROZ J.
57 GER-49273 57 NOWAK MATTHIAS - NOWAK JULIA
58 AUT-50124 58 AHLBORN MICHAEL - WARMINGER STEFAN
59 AUT-49783 59 BONOMO JAKOB - LEIMGRUBER LISA
60 CZE-50403 60 PLHON ADAM - ROZSYPAL JAKUB
61 ITA-50454 61 FURLAN JARO - PICULIN DANIEL
62 POR-50199 62 LUFINHA FRANCISCO - GUERRA RITA
63 GBR-50112 63 KING ATHOL - KING EAMON
64 POR-50308 64 ALMEIDA GUILHERME - ALMEIDA BERNARDO
65 POR-50261 65 COUTINHO MARIO - ROCHA AUGUSTO
66 AUS-48426 66 GARNAUT JAMES - MACK GALEN
67 ARG-50479 67 CRISTIANO AGUSTIN - GWOZDZ CECILIA
68 GBR-50548 68 CHERRY NICK - EVANS CHRIS
69 ITA-50347 69 GIOVANNELLI MATTEO - GIOVANNELLI RICCARDO
70 GER-50157 70 ESCH THOMAS - BRANDT CHRISTINA
71 GRE-49604 71 BEIS LOUCAS - LOUMBAS NICOS
72 GBR-50549 72 FIELD BEN - HUTTON NICK
73 ESP-50299 73 MATEU RIERA TEO - OLIVER ROSELLI JUAN JOSE
74 USA-225 74 STRAUME ANDERS - STUNZI HUNTER
75 CZE-49915 75 KOTEK KAMIL - KOTEK MICHAL
76 ISR-49674 76 SAPAREV ILYA - STEINMAN ILYA
77 SUI-49822 77 BIDIVILLE ADRIEN - CHALAND YANNICK
78 GBR-50362 78 CARTER SAM - JONES PAUL
79 ITA-49879 79 MALTONI LORENZO - LEARDINI FEDERICO
80 BEL-50039 80 DE BIE HANS - DE BIE BERT
81 AUT-47726 81 HAISJACKL CHRISTIAN - KNAPP PETER
82 NED-48397 82 KRAMER SANNE - NAUTA STIJN
83 IRL-50338 83 MOLONEY MARTIN - MC CATHY ADAM
84 POL-50318 84 MACUGOWSKI TOMASZ - POLCZYNSKI SZYMON
85 POR-50010 85 CHAMPALIMAUD TOMAS - DELGADO JOAO
86 NED-50501 86 VAN SPRONSEN JIMMY - VAN SPRONSEN RANDY
87 AUS-50272 87 TUDBALL JAMES - WILLIAMS MATT
88 AUT-50218 88 KUMMER FLORIAN - BASTIRSCH PATRICK
89 BEL-49493 89 DEPREITERE KOEN - VERWERFT BART
90 AUT-49242 90 WISSER MARTIN - SAUER STEFAN
91 AUT-50358 91 ZAJAC THOMAS - CZAJKA THOMAS
92 CZE-49917 92 SILHAN JAKUB - ADAM ZDENEK
93 BEL-50455 93 PILATE JULIEN - DELVAUX PIERRE
94 POL-33922 94 MACUGOWSKI PAWEL - ADWENT MACIEJ
95 SWE-50551 95 BALTSCHEFFSKY MAGNUS - TOLL FREDRIK
96 AUT-49699 96 HOFBAUER STEFAN - HAIDER MICHAEL
97 NED-47551 97 DE KORT ROBERT JAN - MERTENS JOOST
98 POL-49611 98 KOZLOWSKI BARTOSZ - MALACHOWSKI KONRAD
DNF NED-50093 101 PEETERS BART - BAKKER OLIVIER
DSQ USA-223 101 HOGAN SCOTT - SANDBERG LESLIE
---------------------------------------------------------------------
Last update: 27-07-01 10:19
|